Baza wiedzy na temat Korneoterapii

Warstwa rogowa naskórka (Stratum corneum)

Wierzchnia warstwa naskórka, będąca jego najbardziej zewnętrzną warstwą. Zbudowana jest z dużych, płaskich, wielościennych, martwych i bezjądrzastych komórek, w których zawarta jest keratyna. Przemigrowały one z warstwy ziarnistej, a docelowo dążą do warstwy złuszczonej (stratum disjunctum). Pionier korneoterapii, dr. A. Klingman wykazał, że stratum corneum jest aktywną biologicznie tkanką, której stan ma bezpośredni wpływa na żywe warstwy naskórka oraz skórę właściwą. Korneocyty (zrogowaciałe komórki skóry) osadzone są w matrycy, która poprzez swoją lamelarną budowę stanowi barierę lipidową. Pod względem chemicznym bariera ta zbudowana jest z ceramidów oraz długołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, w stosunku ok. 1:1:1. Ceramidy produkowane są ze sfingolipidów (glikozyloceramidów) w procesie enzymatycznym, a w tak wysokich stężeniach, występują jedynie w warstwie rogowej naskórka. Aby zapewnić im optymalne warunki do syntezy konieczne jest utrzymanie niskiego (kwaśnego) pH skóry oraz jej nawodnienie. Dlatego kluczowe jest stosownie odpowiednich produktów do mycia i tonizacji skóry, dostępnych w ofercie Crème Bar.

Budowa lamalarna korneocytów wpływa na dwie fundamentalne funkcje naskórka: ochrony skóry przed wpływem czynników zewnętrznych oraz zatrzymania w skórze tego co najcenniejsze – nawilżenia i równowagi osmotycznej tkanek wewnętrznych. Funkcja barierowa skóry uzależnione jest zatem od kondycji zewnątrzkomórkowej lipidowej macierzy warstwy rogowej naskórka.

Zaburzenia w strukturze stratum corneum mogą prowadzić do chorób skóry tj. atopowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz przesuszona i nadwrażliwa skóra czy jej przedwczesne starzenie się. Aby temu zapobiec firma Crème Bar wprowadziła na polski rynek kremy biomembranowe, które w swojej strukturze przypominają budowę warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu działanie kremu jest efektywniejsze. Niemal identyczna budowa kremów umożliwia transport zamkniętych w liposomach substancji w głąb skóry, chroni przed inwazją mikroorganizmów, minimalizuje utratę wody oraz stymuluje prawidłowe działanie ochronne naskórka.

Kategorie

Najnowsze wpisy

Scroll to Top